Az élvédőkkel kapcsolatban írtam a lépcsők burkolásáról.
Azt gondolom kicsit bővebben is érdemes beszélni a témáról. A lépcsők burkolására ugyanis több lehetőséged is van. A padlólapgyártók szinte minden esetben gyártanak a járólapjaikhoz lépcsőlapokat is. Tehát ha választasz egy padlólapot, van rá lehetőséged, hogy ugyan olyan lépcsőlapokat is vásárolj.
Milyenek a lépcsőlapok?
Többféle is van, gyártóktól függ, hogy melyikfélét készítik az adott csempéhez.
Talán a legismertebb, amikor egy átlagos méretű lap egyik oldalán3-4 hosszanti csík található ezzel
mintegy csúszásgátlós részt képez a lépcső élein. Leggyakrabban közintézmények lépcsőin láthasz ilyeneket. Ezek a legkedvezőbb árú lépcsőlapok. Az ilyen helyeken nagyrészt használt, úgynevezett mákos gres lapokhoz is ilyeneket gyártanak.
A másik, nem olyan elterjedt de nagyon mutatós a csőrös, vagy orros lépcsőlap. Ezeknek a lapoknak ez éleit egy lekerekített díszes domború elem egészíti ki. Ezekből, a lapokból nagyon szép, igényes, részletgazdag lépcső kialakítására van módod. Az ilyen lapok keszülhetnek úgy hogy egybe öntik, vagy úgy hogy a díszes éleket utólag ragasztják rájuk. Van olyan is hogy ezeket a díszes kerámia lépcsőéleket
külön veheted meg a padlólapokhoz és mintegy kerámia élvédőként lehet a lépcsők éleire rakni.
Az orros lépcsőlapok általában darabárasak és az áruk általában elég magas.
Amikor általában anyagi megfontolásból, nem tudják, vagy nem akarják megvenni a gyári lépcsőlapokat akkor lehet élvédőket használni.
A lépcsőknél soha ne használj műanyag álvédőt. Ezek nagyon sérülékenyek, könnyen törnek, és mivel be vannak építve, csak bontással cserélhetőek. A fém élvédőkből a legelterjedtebbek az
„L” alakú, vagy íves élvédők. Ízlés szerint választhatod, amelyik neked tetszik. Fém élvédőkben is létezik többféle szín, az eloxált aluminiumtól kezdve, az aranyszínűn keresztül a rézig.
Vannak fém élvédők amikbe egy szélesebb gumi rész van betéve és így alakítható ki a lépcső élén egy csúszásgátló sáv.
Újdonság az Emac cég által gyártott lépcsőélvédő. Anyaga a már az előzőekben említett növényi rost és műgyanta keveréke. Nagyon szép kidolgozású profil. Létezik sima, vagy csúszásgátlós változatban is. Bármilyen padlólapból nagyon szép lépcsőket lehet kialakítani ezekkel a profilokkal. Mivel maga az anyag egy kicsit rugalmas, ezért kevésbé sérülékeny, kültérben is használható.
A hátránya minden profilnak, hogy ha mégis megsérül, sokszor magát a lapot is összetöri és csak bontással
cserélhető, javítható.
Nem csak lépcsőlapokat választhatsz a burkolatodhoz, hanem például lábazati elemet is. Ezeket megintcsak minden padlólphoz kínálnak a gyártók. A lábazati lapok csempeméret hosszúságúak, magasságuk általában 7 és 9 centiméter között van. Az egyik hosszanti éle le van kerekítve, vagy szögben levágva, és természetesen az a rész is mázas. A lekerekített éleket könnyebb tisztítani, tisztán tartani. A lábazati lapok szintén darabárasak. Az igazat megvallva nem is túl drágák, még sincsenek túlságosan elterjedve, pedig ez is egy olyan „apróság”, ami igényessé teszi a burkolatodat. Ha nem veszel gyári lábazati lapot, az laplapból is lehet vágni kb 8 centiméteres csíkokat lábazatank. Ennek a tetejére érdemes élvédőt tenni, mert így könnyen tisztítható lesz. Ha nem teszel élvédőt, a festők legletteleik, és lefestik a lábazati lapok éleit. Így könnyen rátelepszik a por, és nehezen tisztán tartható lesz.
Fontos hogy ismerd a lehetőségeidet, mielőtt döntesz. Remélem segítettem!